Yoga ve Yaşam Yoga ve Yaşam - 3 gün önce

Tükenmişlik Sendromuna Karşı Yoga

Tükenmişlik Sendromuna Karşı Yoga

14.01.2019 - 18:42

Günümüzde yoganın faydalarını bilmeyen yok. Kalp sağlığından kilo kontrolüne, duruş bozukluklarından sindirim sistemine dek birçok alanda faydalı olan yoga çağımızın hastalığı tükenmişlik sendromuna karşı da oldukça etkili.

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik sendromu kişinin başarısız olma, artık çalışmak ve üretmek için hiçbir istek duymama, kendini tamamen tükenmiş ve bitmiş hissetme halidir. Kişinin duygusal anlamda kendini tamamen tükenmiş hissetmesi ile meydana gelir. Tükenmişlik sendromu genellikle depresyon ile iç içedir. Daha çok yoğun, stresli ve aktif bir çalışma hayatı olan kişilerde gözlenen tükenmişlik sendromu aşırı yorgunluk ve enerjisizlik, solunum güçlüğü, kalp çarpıntısı, dikkat dağınıklığı, unutkanlık gibi belirtiler gözlenir. Kişide ayrıca sebepsiz vücut ağrıları, öz güven eksikliği, kendini değersiz hissetme, yoğun bir huzursuzluk ve kaygılanma hali mevcuttur.

Tükenmişlik Sendromu İle Başa Çıkmak İçin Yoga

Tükenmişlik sendromu yaşıyorsanız düzenli bir şekilde yoga yaparak sendromun üzerinden gelebilirsiniz. Yoga birçok hastalıkla mücadelede etkili olduğu gibi depresyon tedavisinde de son derece önemli bir noktada. Yoga yapmak zihni ve ruhu iyileştirdiği gibi tükenmişlik sendromunun vücutta yarattığı kaygı ve stresin azalmasını sağlar. Yoga sayesinde kişi iç dünyası ile temas haline geçerek duygularını daha iyi yönetebilir.

Yoga kişilerin ruh halini negatiften pozitife çevirir, iç dünyasını düzenleyerek tükenmişlik sendromunun getirdiği ağrıların azalmasını sağlar. Yoga esnasında yapılan nefes egzersizleri solunum güçlüğünün azalmasına yardımcı olduğu gibi daha rahat nefes alıp vermeyi sağlar. Yoga bunalım ve endişeyi azaltır, uyku sorunlarını ortadan kaldırır.
KAYNAĞA GİT