Women's Health Türkiye Women's Health Türkiye - 3 gün önce

MUTFAKTA İSRAFIN ÖNÜNE GEÇMENİN YOLLARI

MUTFAKTA İSRAFIN ÖNÜNE GEÇMENİN YOLLARI

14.01.2019 - 16:55

Satın aldığın sebze ve meyvelerin büyük bölümünü ziyan edersen, günde beş porsiyon hedefini gerçekleştirmen zorlaşır. İşte mutfakta sık rastlanan israf sorunları ve pratik çözümleri.

YARIM SOĞAN

Yarısını kullandığın soğanın kalanını streç filme de sarsan buzdolabında kokuya sebep olur. Çözümse onu çöpe atmak değil elbette. Kilitli buzdolabı poşetinde muhafaza et veya kesik kısmı alta kalacak şekilde bir saklama kabına koyup dolaba kaldır.

FİLİZLENMİŞ PATATES                 

Filizler bir santim­den küçükse patatesi hâlâ tüketebilirsin. Tek yapman gereken bıçakla filizleri ve yeşil bölgeleri temizlemek. Asıl çözüm ise elbette tüketeceğin kadar satın almak.

ARTAN YAPRAKLAR

Genelde tükettiğin sebzelerin yapraklarını da ağız tadına uygun bir şekilde pişirip tüketebi­lirsin. Örneğin karnaba­har yapraklarının üzerine hafif zeytinyağı gezdirip ızgarada pişirebilirsin. Pancar yapraklarını ise tavada soteleyip omletlerine katmayı dene.

PÖRSÜMÜŞ ISPANAK

Uzun süre dayanması için ıspanağı yıkayıp çok iyi kuruladıktan sonra kapaklı cam kapta muhafaza et. Yapraklar pörsümeye başlayınca buzlu suda canlandırabilir ve çok az zeytinyağında soteledikten sonra buzdolabında üç güne kadar tutabilirsin.

FAZLA YUMUŞAMIŞ AVOKADO

Avokadoyu tüketebilmen için yumuşamış olması gerekir ama fazla beklediği için lapa kıvamına geldiyse, onu makarna sosu olarak kullanabilirsin. Sarımsak, limon ve fesleğenle karıştır ve harcı sıcak makarnaya yedir. Bu kadar basit!

YUMUŞAMIŞ KEREVİZ SAPI

Kıtır olması gereken kereviz sapını fazla beklettiysen yemek istemezsin. Başka sebze ve meyvelerle birlikte katı meyve sıkacağına at ve suyunu sık. Posasını ise vejetaryen burger yapımında kullanabilirsin: Aynı oranda rendelenmiş tofu ve baharatlarla karıştır, buzdolabında dinlendir. Ardından kızart ve servis et
KAYNAĞA GİT